Vše co jste chtěli vědět o vydře

Výzva

Pokud jste našli mrtvou vydru, kontaktujte nás!

S Vaší pomocí každoročně sbíráme uhynulé vydry říční z celého území České republiky.

Vydra říční se díky výraznému zlepšení kvality životního prostředí opět vrátila do naší přírody. Stále ji však ohrožuje především ilegální lov, frekventovaná doprava a jiné faktory. S Vaší pomocí chceme získat informace, které budou dále použity při její ochraně i ochraně dalších živočichů, kteří využívají stejné prostředí jako vydry. Více se o sběru a analýzách dozvíte zde.

Sběr a analýzy kadáverů provádíme ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. I uhynulá vydra je chráněná podle Zákona 114/1992, proto máme ke sběru a analýzám vyřízené výjimky ze zákona.

Postup při nálezu uhynulé vydry

Pokud naleznete uhynulou vydru, zavolejte prosím na jedno z těchto čísel a vyplňte, co víte ve formuláři, který si níže můžete stáhnout.

606 598 903 – Kateřina Poledníková (ALKA Wildlife, o.p.s., Dačice)

731 407 839 – Václav Beran (Muzeum města Ústí n. L.)

602 205 590 – Václav Hlaváč (AOPK ČR Havlíčkův Brod)

Poštovní adresa pro doručování: ALKA Wildlife, o.p.s., Lidéřovice 62, 380 01  Dačice

Ideálně nalezenou vydru uložte do igelitového pytle s lístečkem o lokalitě a datu. V případě, že si přejete ponechat například kůži, připište žádost na lísteček u vydry i do protokolu. Pokud si na základě telefonátu nebudeme moci ihned pro zvíře přijet, prosíme Vás o jeho zamrazení.

Z různých částí uhynulých jedinců je možné zjistit řadu údajů, proto jsou pro nás cenná nejen celá zvířata, ale i zbytky v jakémkoliv stádiu – rozjeté „fleky“ na silnici, zbytky po preparaci či pitvě.

Jménem vyder a řešitelů projektu mnohokrát děkujeme.

Protokol_uhynule_vydry.pdf

Protokol_uhynule_vydry.doc