Vše co jste chtěli vědět o vydře

Mohl by se uskutečnit odchyt vydry na mém rybníčku ? Každý rok mi celej vymlátí.

Kateřina Poledníková
|
|

Ne prakticky to není možné. Čistě teoreticky byste mohl zažádat o výjimku, ale myslím, že není reálné, že by vám byla vydána.

Ono to ani nemá žádný smysl. Nevím, kde váš rybník leží. Ale vydry se dnes vyskytují v celé republice. Vydra je teritoriální zvíře, každé zvíře má svůj okrsek, který si hlídá proti ostatním vydrám (samice jsou agresivní k samicím, samci proti samcům). Pokud byste vydru odchytil, v řádu dnů či týdnů tam přijde jiná, či se vám tam naopak bude motat více vyder než se vztahy znovu srovnají.

Co můžete dělat: Jedna možnost je zažádat o náhrady škod podle Zákona 115/2000. Je to administrativní proces, ale lze žádat opakovaně. Návod je zde. Samozřejmě to neřeší to, že v rybníce chováte ryby a chcete ryby. Je to ale určitá pomoc státu. Přece jen rybník je součást volné krajiny a vydry jsou zde přirozeně.

Pak je samozřejmě otázkou, jestli můžete něco udělat, abyste škody snížil. Velmi záleží na tom, kde váš rybník je, jak vypadá a co v něm chováte. Obecně jsme se pokusili nějaké rady sepsat zde. Možná jste skeptický, ale můžete to aspoň zkusit. Vydry mají velké okrsky, ve kterých se pohybují (řádově až desítky rybníků a kilometry toků) a pokud Váš rybník není rybami narvaný k prasknutí, neměly by se na něm koncentrovat, pobíhají od jednoho k druhému. Problém může být tuhá zima, kdy je většina zdrojů potravy zakryta ledem a tak mají nedostatek, ale to už vlastně u nás ani není.