Vše co jste chtěli vědět o vydře

Trus s kousky raka – čí je to?

Kateřina Poledníková
|
|

Na kameni v řece byl nalezen tento trus (délka cca 5 cm). Dotaz je, kdo je „autorem“ tohoto trusu a jak se to pozná?

Jedná se o trus plný drobných kousků raka. U nás raky konzumuje především vydra a norek americký. Dle velikosti na fotografii (odhad je tloušťka 0,7 – 1 cm) jde pravděpodobně o vydru. Typický vydří trus je velmi tekutý a „beztvarý“. Pokud ale vydry konzumují raky, tvar jejich trusu je jiný – vytvoří se takovýto válec. Trus s rakem od norka je stejně tenký jako jeho „normální“ trus, tedy cca 4 mm tloušťka. Jistotu získáte čichem – vydří trus (i ten s raky) voní rybinou, v norčím trusu je vždy cítit zápach, který znáte ze zvěřince, zoo.

Značkovací místo vyder – vydry spolu pomocí trusu komunikují a takovéto uskupení je pak typické. Norek velmi nepravidelně vytváří latríny, ale velmi zřídka, pak je tam toho trusu opravdu hodně na jedné hromádce, ale nebývá to na exponovaném místě, jakým kameny jsou.

Zbytky raka – pokud najdete jen zbytek raka, nelze s jistotou říci, kdo je původcem. Pokud je v okolí výše vyfocený trus, logicky to vypadá na stejného původce, tedy vydru. Ale pozor, raci jsou oblíbenou potravou jak vydry, tak norka a oba druhy se u nás již vyskytují plošně. Tedy je docela pravděpodobné, že pokud je na toku raků hodně, budou si tam na nich pochutnávat oba.