Vše co jste chtěli vědět o vydře

Dá se někde koupit vydra legálně?

Kateřina Poledníková
|
|

Ne, není možné koupit si vydru legálně.

Všechny druhy vyder jsou vyjmenované v CITES přílohách I či II. Tedy mezinárodní obchod s nimi je nereálný (v případě druhů v příloze I).

Vydra říční, tedy náš druh, je také chráněná, jak CITES, tak Evropskou směrnicí 92/43/EEC, i našim Zákonem o ochraně přírody a krajiny 114/1992 a vyhlášky 395/1992 je silně ohrožený druh. Tedy ulovit ji v zajetí pro zájmový chov není možné. Žádný legální odchov vyder pro následný prodej u nás neexistuje.

Na internetu se dá dohledat, že vydru někdo jako mazlíčka chová, zejména v Asii. Je to ale díky nelegálnímu prodeji vyder odchytaných z volné přírody a protože se jedná dnes o „módní vlnu“, tak je to velký problém, který ohrožuje populace volně žijících vyder. Dokonce i v jednom českém televizním pořadu byl jeden díl věnován vydře a tomu jak mohou být doma roztomilé. Bohužel jde pro vydry jde o naprosto zkreslenou reportáž.

Chovat vydru je velmi náročné a nejde o domácího mazlíčka. Je jako mládě roztomilé zvíře (to je i tygr), v dospělosti už bývá poměrně agresivní. Zároveň má poměrně velké nároky na chov. Potravou jsou ryby, kilogram denně. A potřebuje vodu! Potřebuje alespoň malý rybníček, aby jí byly poskytnuty základní welfare podmínky. Vydra tedy vůbec není vhodný druh k chovu, ať už si někdo myslí, že by ji mohl mít doma, tak ani pro zahradu není vhodná. Je to divoké silné zvíře s vysokými nároky.